All Staff Listing

District Office

Tricia M. Baker

Compensation and Benefits

Susan M. Buhle

Administrative Assistant for Student Services

Colette A. Condon

Administrative Assistant to the Superintendent

Pat M. Crean

Director of Operations

Stephen B. Davis

Director of Technology

Daniela Fountain

Assistant Superintendent

Barbara A. Germany

Business Manager, CSBO

Kim C. Hayes

Administrative Assistant for Operations

Patricia A. McDonald

Administrative Assistant for Curriculum and Personnel

Dr. Courtney L. Orzel

Superintendent

Susan P. Wulczyn

Director of Student Services

Oakwood School

Silvia M. Ankus

EC Special Ed Parapro

Danielle C. Arendt

Speech Pathologist

Wendy A. Berner

2nd Grade Teacher

Kristy A. Blazewski

2nd Grade Teacher

Nicole C. Bouchard

1st Grade Teacher

Jamie L. Busz

1st Grade Teacher

Laura J. Candela

Paraprofessional

Karla K. Cernauskas

Early Childhood

Denise M. Ciciura

Physical Education

Eileen J. Covert

Special Education

Lisa M. Crispo

Paraprofessional

Margaret J. Cunningham

1st Grade Teacher

Kim M. Darche

Digital Learning Coach

Lisa M. Defina

Paraprofessional

Katie A. Foster

Speech Language Pathologist

Sarah L. Groff

Social Worker

Jamie L. Henry

Title 1 Math Teacher

Deborah A. Hessert

1st Grade Teacher

Suzanne E. Jacobs

Occupational Therapist

Suzanne E. Jacobs

Occupational Therapist

Shelley Jobb

EC/Learning Friends Teacher

Darlene Klosak

Paraprofessional

Beata Kresso-Zielonka

Polish Bilingual Teacher

Shelley E. Mandarino

1st Grade Teacher

Miss Lindsey E. March

1st Grade Teacher

Donna L. Mazzotti

Paraprofessional

Leah M. Meyers

2nd Grade Teacher

Maureen L. Orlando

Paraprofessional

Maria A. Papiez

2nd Grade Teacher

Sharon A. Pasquale

Paraprofessional

Joanne M. Policht

Assistant Principal

Colleen M. Pyrcioch

Paraprofessional

Jennifer A. Schoell

Paraprofessional

Susan M. Scott

2nd Grade Teacher

Julie A. Serpe

LRC Assistant

Ashley Smetko

First Grade Teacher

Brenda M. Smith

1st Grade Teacher

Elizabeth M. Smith

Early Childhood

Tina M. Szulc

Secretary

Joseph M. Targosz

Physical Education

Casey M. Thies

1st Grade Teacher

Eleni Tsoutsas

Paraprofessional

Michala M. Wood

Special Education

Old Quarry Middle School

Diane M. Akins

Physical Education

Frank D. Alongi

Band Director

Michelle M. Anderson

6th/7th Grade Science Teacher

Carolyn E. Beil

Social Worker

Natalie M. Brown

Special Education

Patrick T. Casey

6th Grade Teacher

Molly P. Cleary

Speech & Language Pathologist

Kim M. Darche

Digital Learning Coach

Juanita V. Degroot

8th Grade Teacher

Jean E. Dorrance

Art Teacher

Daralyn H. Duffy

Special Education

Megan K. Ehn

7th and 8th Science Grade Teacher

Mary S. Englund

LRC Assistant

Colleen R. Hanson

7th Grade Teacher

Julie Hayes

6th Grade Teacher

Sara J. Holzhauser

Health Teacher

Jennifer S. Hunt

Paraprofessional

Katherine A. Janda

8th Grade Teacher

Kristine M. Jensen

6th Grade Teacher

Deborah C. Jilek

6th Grade Teacher

Laura Kawczynski

Communication Applications Teacher

Dennis P. Kennedy

Physical Education

Sally A. Kievert

8th Grade Teacher

Shirley M. Kleehammer

Assistant Principal

Katherine A. Klukas

7th Grade Teacher

Peggy A. Knight

Paraprofessional

Lisa M. Kybartas

6th Grade Teacher

Melissa M. Manojlovic

6th Grade Teacher

Cathy A. Marino

Lunchroom Supervisor

Laura A. Mathias

Paraprofessional

Olivia J. Mattingly

Language Arts and Math Teacher

Tara M. McFadden

6th/7th Grade Teacher

Daryl L. Mercer

Physical Education

Mike Murlasits

8th Grade Social Studies Teacher

David R. Nenn

6th Grade Teacher

Michelle Nevin

7th Grade Teacher

Diana M. Nowak

7th Grade Teacher

Maureen P. O'Neil

Paraprofessional

Shqipe Osmani

8th Grade Teacher

Julie L. Palazzolo

Language Arts Teacher

Emily M. Primack

Special Education

Sonya R. Raymond

6th Grade Teacher

Laura M. Rickerson

Special Education/NJHS Advisor

Shawn M. Ryan

8th Grade Teacher

Laurie A. Saulys

8th Grade Teacher

Erin E. Sczepanski

Lunchroom Supervisor

Maureen M. Sperka

Paraprofessional

Agnes Stankiewicz

Social Worker

Kelly Sullivan

School Social Worker

Darlene K. Svoboda

Paraprofessional

Robert W. Trobaugh

6 - 8 Grade Teacher

Deanna M. Valentino

Lunchroom Supervisor

Pamela J. Westbrook

Paraprofessional

Operations & Transportation

Gail D. Baltudis

Driver - Bus 6

Anne K. Blickhahn

Driver - Bus 13

Leroy A. Branda

Driver - Bus 8

Pat M. Crean

Director of Operations

Kim C. Hayes

Administrative Assistant for Operations

William Just

Bus Driver

Jason Keeling

Bus Driver

Kathleen A. Kirby

Driver - Bus 3

Aniela Krol

Custodian

Andrew S. Kucharski

Driver - Bus 16

Linda M. Palmer

Driver - Bus 27

Mary A. Roth

Custodian

Anita Saldana

Driver - Bus 14

James J. Sliwa

Maintenance

Jozefa Strama

Custodian

Debra A. Strang

Driver - Bus 17

Maria Warmuz

Custodian

Clark Wilson

Maintenance

Raymond H. Zick

Driver - Bus 7

River Valley School

Lydia G. Assensi

Paraprofessional

Jill D. Beavers

Paraprofessional

Margaret Burkhardt

Assistant Principal

Denise M. Ciciura

Physical Education

Jill K. Delius

Paraprofessional

Michelle L. Dvorak

5th Grade Teacher

Jennifer L. Gould

LRC Assistant

Julie M. Hadjioannou

Paraprofessional

Suzanne E. Jacobs

Occupational Therapist

Janice M. Knopinski

Paraprofessional

Mary A. Mattas

Paraprofessional

Joseph M. Targosz

Physical Education

Michelle M. Tauer

Paraprofessional

Loriann F. Tuzim

Paraprofessional

Gemma M. Wisz

Paraprofessional

Technology

Stephen B. Davis

Director of Technology

Mary A. Haughey

Technology Assistant

Karen M. Hennig

Technology Assistant

Margaret Ihde

Technology Assistant