All Staff Listing

District Office

Tricia M. Baker

Compensation and Benefits

Susan M. Buhle

Administrative Assistant for Student Services

Colette A. Condon

Administrative Assistant to the Superintendent

Pat M. Crean

Director of Operations

Stephen B. Davis

Director of Technology

Daniela Fountain

Assistant Superintendent

Barbara A. Germany

Business Manager, CSBO

Kim C. Hayes

Administrative Assistant for Operations

Angela E. Lum

Business Office Clerk

Patricia A. McDonald

Administrative Assistant for Curriculum and Personnel

Dr. Courtney L. Orzel

Superintendent

Susan P. Wulczyn

Director of Student Services

Oakwood School

Silvia M. Ankus

EC Special Ed Parapro

Danielle C. Arendt

Speech Pathologist

Wendy A. Berner

2nd Grade Teacher

Kristy A. Blazewski

2nd Grade Teacher

Nicole C. Bouchard

1st Grade Teacher

Micah L. Brandhandler

Music TeacherĀ 

Jamie L. Busz

Kindergarten

Karla K. Cernauskas

Early Childhood

Mrs. Renee A. Christ

Reading Specialist

Denise M. Ciciura

Physical Education

Carrie L. Clark

2nd Grade Teacher

Eileen J. Covert

Special Education

Lisa M. Crispo

Paraprofessional

Margaret J. Cunningham

1st Grade Teacher

Kim M. Darche

Digital Learning Coach

Lisa M. Defina

Paraprofessional

Anita A. Dominic

Special Education

Katie A. Foster

Speech Language Pathologist

Susan J. Gray

Kindergarten

Sarah L. Groff

Social Worker

Mrs. Deborah A. Hessert

1st Grade Teacher

Elizabeth A. Janusz

Reading Specialist

Darlene Klosak

Paraprofessional

Colleen J. Knapik

Psychologist

Mrs. Beata Kresso-Zielonka

Polish Bilingual Teacher

Mrs. Adrienne A. Landgrave

2nd grade Teacher

Stacey M. Lauer

Reading Specialist

Nancy A. Malnar

Physical Education

Mrs. Shelley E. Mandarino

1st Grade Teacher

Miss Lindsey E. March

1st Grade Teacher

Donna L. Mazzotti

Paraprofessional

Leah M. Meyers

2nd Grade Teacher

Maureen L. Orlando

Paraprofessional

Maria A. Papiez

2nd Grade Teacher

Sharon A. Pasquale

Paraprofessional

Joanne M. Policht

Assistant Principal

Colleen M. Pyrcioch

Paraprofessional

Ms. Amanda M. Rokaitis

Title 1 Teacher

Susan M. Scott

2nd Grade Teacher

Julie A. Serpe

LRC Assistant

Mrs. Tracy M. Simon

Digital Learning Coach

Ms. Ashley Smetko

First Grade Teacher

Brenda M. Smith

1st Grade Teacher

Elizabeth M. Smith

Early Childhood

Tina M. Szulc

Secretary

Joseph M. Targosz

Physical Education

Miss Casey Thies

1st Grade Teacher

Joseph M. Tomasek

Physical Education

Lori A. Villasenor

Reading Specialist

Amanda E. Wittke

1st Grade Teacher

Michala M. Wood

Special Education

Old Quarry Middle School

Diane M. Akins

Physical Education

Frank D. Alongi

Band Director

Cathy M. Anderson

Music Teacher

Dr. Michelle M. Anderson

6th/7th Grade Science Teacher

Alyssa M. Bauer

7th Grade Teacher

Carolyn E. Beil

Social Worker

Mrs. Natalie M. Brown

Special Education

Patrick T. Casey

6th Grade Teacher

Mrs. Annie M. Chromcak

7th Grade Teacher

Molly P. Cleary

Speech & Language Pathologist

Kim M. Darche

Digital Learning Coach

Juanita V. Degroot

8th Grade Teacher

Daralyn H. Duffy

Special Education

Mrs. Megan K. Ehn

7th and 8th Science Grade Teacher

Mary S. Englund

LRC Assistant

Tom J. Gaw

Title 1 Teacher

Mrs. Julie Hayes

6th Grade Teacher

Brian A. Holdman

Physical Education

Sara J. Holzhauser

Health Teacher

Jennifer S. Hunt

Paraprofessional

Katherine A. Janda

8th Grade Teacher

Kristine M. Jensen

6th Grade Teacher

Deborah C. Jilek

6th Grade Teacher

Laura Kawczynski

Communication Applications Teacher

Mr. Dennis P. Kennedy

Physical Education

Sally A. Kievert

8th Grade Teacher

Shirley M. Kleehammer

Assistant Principal

Katherine A. Klukas

7th Grade Teacher

Peggy A. Knight

Paraprofessional

Donna R. Koetz

Health Assistant

Lisa M. Kybartas

6th Grade Teacher

Emily M. Laneve

Special Education

Melissa M. Manojlovic

6th Grade Teacher

Cathy A. Marino

Lunchroom Supervisor

Laura A. Mathias

Paraprofessional

Mrs Olivia J. Mattingly

Language Arts and Math Teacher

Daryl L. Mercer

Physical Education

Mike Murlasits

8th Grade Social Studies Teacher

David R. Nenn

6th Grade Teacher

Michelle Nevin

7th Grade Teacher

Diana M. Nowak

7th Grade Teacher

Maureen P. O'Neil

Paraprofessional

Shqipe Osmani

8th Grade Teacher

Julie L. Palazzolo

Language Arts Teacher

Miss Tara M. Pasiewicz

6th/7th Grade Teacher

Mrs. Cyndi R. Picciola

Special Education

Sonya R. Raymond

6th Grade Teacher

Mrs. Laura M. Rickerson

Special Education/NJHS Advisor

Shawn M. Ryan

8th Grade Teacher

Laurie A. Saulys

8th Grade Teacher

Erin E. Sczepanski

Lunchroom Supervisor

Mrs. Antigoni Sotiros

6th Grade Teacher

Maureen M. Sperka

Paraprofessional

Agnes Stankiewicz

Social Worker

Darlene K. Svoboda

Paraprofessional

Robert W. Trobaugh

6 - 8 Grade Teacher

Deanna M. Valentino

Lunchroom Supervisor

Ann M. Walker

Reading Specialist

Pamela J. Westbrook

Paraprofessional

Operations & Transportation

Gail D. Baltudis

Driver - Bus 6

Anne K. Blickhahn

Driver - Bus 13

Leroy A. Branda

Driver - Bus 8

Pat M. Crean

Director of Operations

Kim C. Hayes

Administrative Assistant for Operations

Kathleen A. Kirby

Driver - Bus 3

Aniela Krol

Custodian

Andrew S. Kucharski

Driver - Bus 16

Linda M. Palmer

Driver - Bus 27

Mary A. Roth

Custodian

Anita Saldana

Driver - Bus 14

James J. Sliwa

Maintenance

Jozefa Strama

Custodian

Debra A. Strang

Driver - Bus 17

Maria Warmuz

Custodian

Raymond H. Zick

Driver - Bus 7

River Valley School

Lydia G. Assensi

Paraprofessional

Jill D. Beavers

Paraprofessional

Cheryl A. Berchman

Social Worker

Sharon M. Bingen

5th Grade Teacher

Doug Birk

3rd Grade Teacher

Elizabeth R. Bogdanich

Title 1 Teacher

Jean D. Boyce

5th Grade Teacher

Margaret Burkhardt

Assistant Principal

Cassandra A. Cappetto

4th Grade Teacher

Kelli L. Casey

5th Grade Teacher

Denise M. Ciciura

Physical Education

Cathy L. Cortez

5th Grade Teacher

Samantha A. Dalaskey

4th Grade Teacher

Jill K. Delius

Paraprofessional

Michelle L. Dvorak

5th Grade Teacher

Bridget C. Esposito

3rd Grade Teacher

Kimberly A. Feltz

4th Grade Teacher

Rebecca J. Gallico

5th Grade Teacher

Jennifer L. Gould

LRC Assistant

Julie M. Hadjioannou

Paraprofessional

Mary C. Hately

5th Grade Teacher

Laura M. Hodge

3rd Grade Teacher

Elizabeth A. Janusz

Reading Specialist

Rebecca A. Jones

3rd Grade Teacher

Jennifer M. Klukas

3rd Grade Teacher

Janice M. Knopinski

Paraprofessional

Tammy L. Krauklis

Special Education

Stacey M. Lauer

Reading Specialist

Gayle M. Litsogannis

Special Education

Judith L. Lulek

4th Grade Teacher

Nancy A. Malnar

Physical Education

Mary A. Mattas

Paraprofessional

Colleen T. Mcnaughton

Reading Specialist

Mrs. Suzanne R. Meyer

4th Grade Teacher

Joanne L. Mitchell

3rd Grade Teacher

Catherine L. Morgan

4th Grade Teacher

Mrs. Beverly O'Rozco

Learning Behavior Specialist

Ms. Carli M. Padgett

4th Grade Teacher

Kathleen E. Parise

Speech Pathologist

Angela M. Pawola

5th Grade Teacher

Dana L. Pitlik

5th Grade Teacher

Michelle A. Rakoczy

4th Grade Teacher

Susan M. Ruane

3rd Grade Teacher

Lauren M. Sanders

3rd Grade Teacher

Jennifer A. Schoell

Paraprofessional

Mrs. Tracy M. Simon

Digital Learning Coach

Sandra T. Stickley

4th Grade Teacher

Joseph M. Targosz

Physical Education

Michelle M. Tauer

Paraprofessional

Rebecca K. Taylor

Special Education

Eileen M. Thomas

Paraprofessional

Joseph M. Tomasek

Physical Education

Loriann F. Tuzim

Paraprofessional

Gemma M. Wisz

Paraprofessional

Debra A. Zaremski

Special Education

Allyson M. Zeyen

Music TeacherĀ 

Technology

Stephen B. Davis

Director of Technology

Mary A. Haughey

Technology Assistant

Karen M. Hennig

Technology Assistant

Margaret Ihde

Technology Assistant